وزیر دولت اصلاحات: برای ٩٧ چه باید کرد؟- باشگاه سنگ تزئینی ایران

عبدالواحد موسوی لاری در روزنامه اعتماد نوشت: سال ٩٧، از منظر سیاسی تداوم سال ٩٦ خواهد بود با این تفاوت که در سال جاری انتخاباتی در پیش نیست
اینکه چند حزب بایکدیگر صحبت کنند، مشکل حل نمی‌شود. این مشکل باید در راس قوای سه‌گانه به عنوان یک موضوع جدی تلقی شود. دامن زدن به خصومت‌های جناحی، گناهی نابخشودنی است و همه دستگاه‌ها در این موضوع باید با دقت عمل کرده و راه را برای گفت‌وگو و تعامل باز نگه داشته و از ابزار قدرت برای برخورد با یکدیگر استفاده نکنند. نتیجه حذف و ترس این روز‌ها مشخص شده است به همین دلیل گفت‌وگوی ملی باید به عنوان خواسته همگانی مورد توجه قرار گیرد.

یکی از موضوعاتی که در سال ٩٦ مطرح شد گفت‌وگوی ملی بود. جریانات سیاسی ریشه‌دار اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلبی دیدگاه‌های‌شان برای حل مشکلات کشور به یکدیگر نزدیک شده است اما ظاهرا اینها نیستند که باید کنار هم قرار بگیرند بلکه ارکان تصمیم‌گیر نظام هم باید برای گفت‌وگوی ملی عزم ملی از خود نشان دهند.

در این زمینه برخوردهایی صورت می‌گیرد اما این برخورد‌ها باید به گونه‌ای باشد که مردم قانع شوند بنابر این من متصور هستم این موضوع نیز باید در دستورکار سه قوه قرار گیرد.

عبدالواحد موسوی لاری در روزنامه اعتماد نوشت: سال ٩٧، از منظر سیاسی تداوم سال ٩٦ خواهد بود با این تفاوت که در سال جاری انتخاباتی در پیش نیست. کشور در سال ٩٦ با مشکلات و مسائل عدیده‌ای رو به رو بود تا جایی که بسیاری از مسائل سیاسی در حوزه داخلی، اقتصادی و به ویژه بین‌المللی حل نشد و حل این مشکلات به سال ٩٧ موکول شد؛ مشکلاتی که اگر سران قوا شرایط سال ٩٧ را جدی نگرفته و از اتفاقات سال ٩٦ درس نگیرند، حل آنها در سال جاری دشوارتر هم خواهد شد.

در حوزه سیاست خارجی با روی کار آمدن دولت جدید ایالات متحده شرایط پیچیده‌تر از گذشته شده است. آنچه به ما در این زمینه مربوط است، دست‌کم نگرفتن تهدید‌های خارجی است. اگر بگوییم این تهدید‌ها طبل تو خالی است اشتباه کرده‌ایم. مشکل‌تراشی و همچنین مانع‌تراشی‌های کشور‌های بیگانه فضای دشواری را به کشور تحمیل خواهد کرد.

در مسائل مربوط به سیاست داخلی، نوع برخورد‌های تقابلی، یک سویه و حرف‌هایی که در گذشته بوده باید به همگرایی تبدیل شود که روسای سه قوه می‌توانند در این موضوع پیشگام شوند. مقابله با فساد باید جدی تلقی شود. یکی از جدی‌ترین تهدید‌ها علیه امنیت ملی کشور، موضوع فساد است و شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که این موضوع به پاشنه آشیل کشور تبدیل شده است.

تمرکز مسوولان در سال جدید باید بر مطالبات مردمی باشد. موضوع مطالبات مردم امروز برهمگان به ویژه دلسوزان نظام بیش از پیش روشن شده است و توجه به این موضوع اراده‌ای همگانی را طلب می‌کند. مطالبات مردم بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود اما بخش معیشتی آن بیش از پیش پررنگ شده است. بخش دیگری که افکار عمومی خواهان توجه به آن است، کرامت انسانی و شخصیت مردم است.

در سال جدید باید از اقداماتی که سبب آزرده‌خاطر شدن اقلیت‌های مختلف می‌شود، روبه‌رو کردن گروه‌های سیاسی با مشکلات و هر اتفاقی که فضای همگرایی جامعه را تخریب می‌کند، اجتناب کرد. همان طور که در بالا اشاره شد، یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم، مطالبات معیشتی و اقتصادی است. واضح است که مشکلات اقتصادی در یک شب حل نمی‌شود اما دولت، دستگاه‌های اجرایی، قضایی و قانونگذاری باید دورنمایی از اقداماتی که قصد انجام آن را دارند ارایه کنند تا مردم بدانند حل مشکلات اقتصادی کشور در اولویت است.

هرچند به این مهم اشراف وجود دارد که پایه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران محکم است و با مسائلی از این دست نخواهد لرزید اما این نباید منجر به این موضوع شود که ما این مشکلات را نادیده بگیریم. از دیگر مشکلاتی که از سال‌های پیش به سال جدید ارث رسیده است، موضوع اختلاف با همسایگان‌مان است که این موضوع باید در سال جدید حل شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *